Мафини со какао

 • Serving: 4
 • Difficulty:

Ingredients

 • 2 шољи Брашно

 • 1 3/4 шољи Какао

 • 1 Лажичка Пециво

 • 1 Лажичка Сода бикарбона

 • 1 1/2 Лажичка Сол

 • 1 Шоља Маргарин или путер

 • 1 3/4 Шољи Шеќер

 • 2 Лажички Ванила

 • 2 Големи јајца

 • 1 1/3 Шољи Млеко

Се меша брашното, какаото, пецивото, содата и солта. Се мати со миксер путерот со шеќерот па се додава ванилата и мешајки со мала брзина наизменично се додава млекото и брашното.

Се пече на 180степени 20-25 минути.

* овој рецепт не е на амбалажа