Рижото со печурки

  • Serving: 4
  • Difficulty:

Ingredients

  • 300 Гр. Ориз

  • 300 Гр. Печурки

  • 1 Масло

  • 1 Морков

  • 1 Кромид

  • 1 Магдонос

  • 1 Сол

  • 1 Бибер

Пропржете го кромидот, додадете ги исецканите печурки, пропржете па додадете сецкан морков, оризот, сол, бибер и две чаши вода и оставете на тивок огин. Варете додека не се свари оризот, а пред крај додадете сецкан магдонос.