Штрудла со афион и суво грозје

  • Serving: 1
  • Difficulty:

Ingredients

  • 400 Гр. Брашно

  • 1 Јајце

  • 200 Мл. Млеко

  • 70 Мл. Масло

  • 50 Гр. Шеќер

  • 20 Гр. Свеж квасец

  • 1 Малку сол

  • 1 Рендана кора од лимон

Се замесува меко тесто и се остава да нарасне.

Фил: 100гр афион(мелен), 50гр врело млеко, 50гр шеќер, 1 ванилин шеќер. Сите состојки убаво се промешуваат па се додава 50гр суво грозје.

Од нараснатото тесто се прави кора која се премачкува со подготвениот фил. Кората се витка во форма на ролат и се остава во подмачкан плех да нарасне. Пред печење се премачкува со жолчка од јајце и се пече на 200 степени околу 40 минути.