Пченица со ореви и шеќер

  • Serving: 4
  • Difficulty:

Ingredients

  • 500 Гр. Пченица

  • 300 Гр. Шеќер.

  • 300 Гр. Мелени ореви

  • 1 Ванилин шеќер

  • 1 Цимет

  • 1 Рендано морско оревче

Пченицата се чисти, се мие и се става во тенџере да се вари додека не омекне, повремено промешувајќи ја. Кога пченицата ќе се излади,(по желба пченицата можете и да ја сомелете кога веќе ќе биде варена), се додава 300g шеќер, 300 g мелени ореви, цимет, рендано морско оревче и ванилин шеќер по желба.